روغن کرمانشاهی گوسفندی نیک منش

 

روغن کرمانشاهی گوسفندی نیک منش از چربی موجود در شیر خالص گوسفند تهیه می‌گردد. شرکت نیک منش با انتخاب شیر دام‌هایی که تغذیه سالم و طبیعی داشته‌اند، محصولی با کیفیت و ایده‌آل را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کند. روغن گوسفندی نیک منش فاقد هرگونه مواد شیمیایی و نگهدارنده بوده و در دسته محصولات ارگانیک قرار می‌گیرد. در ادامه با سالم بازار برای معرفی ویژگی‌های روغن کرمانشاهی گوسفندی نیک منش همراه باشید.

روغن گوسفندی مهمترین منبع اسیدهای چرب زنجیره کوتاه شامل اسید بوتیریک، کاپروئیک، کاپریک و کاپریلیک در میان مواد غذایی می‌باشد. به علت وجود همین اسیدهای چرب، روغن‌های حیوانی از قدیم دارای خواص دارویی معرفی شده‌اند و در طب سنتی و متون قدیمی پزشکی در درمان و پیشگیری برخی بیماری‌ها استفاده می‌شده است. همچنین روغن گوسفندی شامل مقادیر فراوانی از ویتامین A و سایر ویتامین‌های محلول در چربی نظیر و E و مقادیری از امگا ۳ می‌باشد. به علت فرآیند طبیعی تولید، روغن کرمانشاهی گوسفندی نیک‌منش فاقد اسیدهای ترانس می‌باشد. بسته‌بندی محصولات نیز کاملاً مکانیزه بوده و تمامی استانداردهای بهداشتی در فرآیند بسته‌بندی در نظر گرفته می‌شود.

خواص بی نظیر روغن گوسفندی را بشناسید

روغن گوسفندی روغنی است که آن را در منطقه کرمانشاه از شیر گوسفند به دست می‌آورند و طریقه تهیه سنتی آن این گونه است که ماست را دوغ کرده و درون مشک می‌ریزند و آنقدر تکان می‌دهند که گویچه‌های روغنی به صورت کره به یکدیگر می‌چسبند. کره را از دوغ جدا کرده و آنقدر حرارت می‌دهند تا آب کره تبخیر و به ۰.۲ درصد و چربی‌اش به ۹۹.۸ درصد برسد. این روغن در مقایسه با کره‌های صنعتی که ۸۰ تا ۸۵ درصد چربی دارد پرچرب‌تر بوده و خواص تغذیه‌ای آن بیشتر است.

در گذشته که دستگاه‌های سرمایشی مانند امروزه فراوان نبوده، نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی امکان پذیر نبوده است. به همین دلیل دامداران مجبور بودند برای نگهداری فرآورده‌هایی که از شیر تهیه می‌شود مثل ماست و کره فکری بکنند که مدت طولانی بتوانند آنها را نگهداری و مصرف نمایند. یکی از کارهایی که در رابطه با نگهداری کره انجام می‌شد تبدیل کردن کره به روغن بوده که با جوشاندن و حذف آب و دوغ موجود در کره امکان نگهداری آن را برای مدت طولانی فراهم می‌کردند.

طعم روغن گوسفندی بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام دارد؛ به دلیل چرای گله‌های گوسفند منطقه کرمانشاه در مراتع پر علف و مرتفع، این روغن از بو و مزه خاصی برخوردار است که حاصل گیاهان معطر مناطق مرتفع کوهستانی می‌باشد. روغن گوسفندی کمی دیرهضم و در مقایسه با روغن گاوی کلسترول بالاتری دارد، اما لذیذتر و خوش عطرتر و البته گران‌تر است.روغن حیوانی

روغن حیوانی

روغن حیوانی چه مزایایی نسبت به روغن نباتی و مایع دارد؟

اگر قرار باشد بین روغن حیوانی و روغن نباتی جامد یکی را انتخاب کنیم، روغن حیوانی مناسب‌تر است زیرا از لبنیات تهیه شده و خواص شیر را دارا می‌باشد. ضمن این که روغن نباتی مایع وقتی جامد (هیدروژنه) می‌شود، اسیدهای چرب غیراشباع آن اشباع شده و در روند جامد شدن بر میزان اسیدهای چرب ترانس آن افزوده می‌شود. البته اگرچه روغن یا کره اصیل حیوانی به طور ذاتی خود دارای اسیدهای چرب اشباع بوده، اما فرقش با روغن جامد گیاهی این است که به طور مصنوعی جامد نمی‌شود و حاوی اسیدهای چرب ترانس نیست. از روغن اصیل حیوانی می توان برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده کرد

اخرین تحقیقات علمی دنیا نشان می دهد که اسید آراشیدونیک روغن‌های حیوانی سبب افزایش چربی خوب و کاهش چربی بد خون می‌شود. از نظر طب اسلامی و طب سنتی خواص روغن حیوانی بیشمار است. از آن جمله می‌توان به استخوان‌سازی، کاهش غلظت خون، کاهش چربی‌های زاید شکم، شادابی و سفیدی پوست و سم‌زدایی از بدن اشاره کرد. تغذیه سلول‌های عضله قلب از اسیدهای چربی است که تنها در روغن حیوانی به وفور یافت می‌شود. یکی از ارکان طول عمر و جوانی پایدار از نظر طب سنتی مصرف مداوم روغن حیوانی است.

همچنین در منابع طب سنتی نقل شده است که به همان اندازه که روغن حیوانی مصرف می‌شود، به همان اندازه چربی از بدن شما دفع می‌شود و یا می‌سوزد. بنابراین یکی از بهترین درمان‌های چاقی مصرف مداوم روغن حیوانی با غذاهاست. همچنین جایگزین روغن حیوانی ، روغن زیتون بکر ، کره حیوانی اصلی، روغن دنبه، روغن کنجد و روغن هسته انگور می‌باشد.

ذکر این مطلب به جاست که روغن‌های گوسفندی به علت دیر هضم بودن و سنگینی باید کمتر مصرف شوند اما روغن‌های گاوی مشکلی ندارند. و در نهایت اگر احیانا دچار مشکلات خونی مانند قند خون، فشار خون، چربی خون و این قبیل بیماری‌ها هستید مصرف روغن و کره گاوی را به مقدار کم به شما توصیه می‌کنیم، مطمئن باشید ضرر نمی‌کنید.

 

salembazar.ir